Zabezpiecz swoją działkę

         Okres zimowy to czas pustych działek, czas gdzie odwiedzamy je sporadycznie albo wcale. Tym samym okres ten sprzyja penetracji naszych dobytków przez potencjalnych złodziei. Podstawową kwestią zwiększającą bezpieczeństwo jest wzajemne się informowanie o podejrzanych osobach, które znajdują się na naszym ogrodzie. Znamy dobrze swoich sąsiadów i pozostałych użytkowników działek. Każda obca osoba, która znajduje się na terenie działek jest potencjalnym zagrożeniem.

         Wiadomo, że działkę jak każdy obiekt można wyposażyć w jakiś alarm, zabezpieczenie. Jednak są to dość duże koszty i często niewspółmierne z tym, jakiej wartości są przedmioty, które przechowujemy na działkach. Możemy także zamontować solidne okiennice i kłódki.

Warto wykonać niestandardowe zabezpieczenia, które skutecznie zniechęcają do ich forsowania. Ważne jest także żeby nie zapominać o schowaniu wartościowych przedmiotów. Obowiązkowo należy zasłaniać okna i pochować z ogrodu jak największą ilość przedmiotów. Warto także często odwiedzać działkę lub w momencie, kiedy nie możemy sami przyjść poprosić o pomoc sąsiada. Taka współpraca jest bardzo cenna.

         Aby nieco poprawić także swoje bezpieczeństwo warto pamiętać o zamykaniu na klucz głównych bram wejściowych na teren ogródków działkowych. Warto wspomnieć, że włamywacza interesuje prawie wszystko, od najdrobniejszych rzeczy, które można łatwo sprzedać po większe gabarytowo, które nie stanowią już problemu z wywiezieniem a przedstawiają dużą wartość. Należą do nich: przewody elektryczne, złom i elementy metalowe, elektronarzędzia, takie jak piły mechaniczne, wiertarki, ale także rowery, Do listy wartościowych urządzeń można dopisać czajniki, radia, płyty grzewcze, telewizory, mikrofalówki, lodówki turystyczne, jednym słowem cały sprzęt rtv i agd, który jest niezbędny podczas letniego wyjazdu na działkę. Są to pozornie drobne urządzenia, których żaden działkowicz nie będzie za sobą każdorazowo przywoził na wypoczynek, jednak są to również rzeczy, które mogą stanowić cenny łup dla złodzieja. Coraz częściej znikają także cenne meble ogrodowe czy grille.

        Na koniec jedna z najważniejszych wskazówek jak uchronić działki przed włamaniem. Starajmy się jak najczęściej je odwiedzać, nawet przejazdem. Złodzieje przeważnie znają okolice, które okradają, więc im częściej widzą, że ktoś jest na terenie posesji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zdecydują się na włamanie.

        Warto także wspomnieć, że za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. ? Jest to górna granica. W praktyce mogą oni otrzymać mniejszą karę. Wszystko zależy od sądu. Wchodzi tu w grę także otrzymanie grzywny. Jednak często osoby, które dokonują kradzieży są bez pracy i utrzymują się z takich włamań.

         Na koniec przypomnę, że tylko od naszego zdrowego rozsądku zależy zmniejszenie okazji do kradzieży i wandalizmu.

                                                                                                                                                                              Piotr Piguła

Podziel się
(0 Głosy)

Piotr Jan Piguła