Porady na marzec

 Czas na cięcie Można już rozpocząć cięcie koron drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Cięcie jabłoni, grusz i śliw to przede wszystkim rozrzedzanie (prześwietlanie) koron oraz regulacja ich wysokości i szerokości. Wiśnie wymagają odmładzania ? skracamy wierzchołki konarów, aby wyrosło dużo pędów rocznych. Cięcie brzoskwiń i moreli zostawiamy na kwiecień. Duże rany po cięciu smarujemy odpowiednimi preparatami (np. Funaben Plus 03 PA). Z krzewów ozdobnych teraz tnie się tylko te, które kwitną latem na pędach tegorocznych (np. budleja, róże, hortensja krzewiasta i bukietowa, powojniki wielkokwiatowe, wrzosy, lawenda). Wszystkie gatunki mają swoje specyficzne wymagania odnośnie cięcia dlatego zanim sięgniemy po sekator, lepiej skorzystać z fachowych porad na ten temat zawartych w bieżącym ?Działkowcu? (Temat miesiąca) lub książce ?Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych? (cena 12,60 zł dostępna na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34). Pamiętajmy, że brak cięcia lub jego nieumiejętne wykonie mogą skutkować brakiem owoców u roślin sadowniczych lub słabym kwitnieniem i mierną dekoracyjnością ? u roślin ozdobnych.

 Odpady Wszelkie resztki roślinne zebrane w czasie wiosenny porządków warto przeznaczyć na kompost, zamiast wyrzucić do śmietnika bądź palić, co jest zabronione w większości gmin. Kompostować można również gałęzie po cięciu drzew i krzewów, przy czym muszą być one wcześniej rozdrobnione. Rozdrobnione pędy doskonale nadają się również do ściółkowania. Dlatego warto zainwestować w małą rozdrabniarkę (cena od ok. 350 zł) i corocznie pozyskiwać na działkę cenny materiał organiczny.

 Na rabatach Jeśli zaczyna robić się cieplej i prognozy nie zapowiadają już mrozów, możemy powoli zdejmować zimowe okrycia z roślin. W razie znacznego ochłodzenia, osłony muszą być jednak pod ręką, wszak ?w marcu jak w garncu? i wszystko może się zdarzyć. Wygrabiamy rabaty, usuwając resztki roślinne, ostrożnie spulchniamy glebę, aby nie uszkodzić wybijających już roślin. Przycinamy byliny, usuwając martwe części. Wzbogacamy glebę w kompost i uzupełniamy ściółkę z kory.

 Siejemy kwiaty Gdy nadejdą cieplejsze dni możemy już wysiewać wprost do gruntu nasiona wielu roślin rocznych, wytrzymałych na spadki temperatury. Nasiona wykiełkują szybciej, na ile pozwoli im na to pogoda, i wcześniej będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami. Co zatem można wysiać w marcu? Urzekające zapachem: groszek pachnący, smagliczkę nadmorską lub powój trójbarwny, kwitnące na niebiesko np. czarnuszkę lub chaber, a z roślin o kwiatach w ciepłych kolorach, np. maczki i nagietki. Do pojemników wysiewamy nasiona aksamitek, astra chińskiego, celozji, cynii, niecierpka, szarłatów, werbeny, zatrwianów. Zainteresowanych marcowymi wysiewami odsyłamy do bieżącego ?Działkowca?.

 Cieniste zakątki Miejsca cieniste i półcieniste nie są łatwe do urządzenia, a przecież takie też są na działce. Niedobór światła to wyzwanie, gdyż większość roślin lubi słońce, a gatunków, które zniosą jego brak jest znacznie mniej. W ?Działkowcu? można podpatrzeć jak inni poradzili sobie z efektowną aranżacją takich trudnych miejsc ? warto skorzystać z gotowych pomysłów!

 Dzielimy karpy Pod koniec miesiąca dzielimy karpy bylin kwitnących latem i jesienią, np. astrów (marcinków), dzielżanów, floksów, liliowców, rozchodników.

 Ogród wodny ?na szybko? Budowa oczka wodnego z folii może być trudna i kłopotliwa. Alternatywą jest wykorzystanie gotowych plastikowych form. Dzięki nim szybko i dość łatwo uzyskamy zamierzony efekt. Miesięcznik ?Działkowiec? w marcowym wydaniu doradza, jakie pojemniki wybierać, aby długo spełniały swoją funkcję oraz jak je prawidłowo zamontować i obsadzić roślinnością. Warto skorzystać i w jeden dzień stać się posiadaczem kojącego zmysły ogrodu wodnego.

 Iglaki-stożki To właśnie je jako pierwsze dostrzegamy na rabacie. Przyciągają ?oko? regularną koroną, a często i rozmiarami. Nadają całości kompozycji wyrazistości i powagi. Każdy chciałby mieć choć jeden taki egzemplarz na działce. Zanim jednak kupimy roślinę warto dowiedzieć się więcej o jej docelowych rozmiarach i wymaganiach, tak aby zdobiła nam działkę, a nie była źródłem kłopotów. Temat iglaków-stożków, tych małych, jak i tych w rozmiarze XXL (absolutnie nie na działki!), obszernie opisuje ?Mój Ogródek?. Warto przeczytać!

 Szkodniki iglaków Przy temperaturze ponad 10?C zwalczamy zimujące larwy ochojników powodujące szyszkowate narośla na świerkach oraz wiosenne załamywanie igieł na modrzewiach. Niszczymy również zimujące jaja przędziorka sosnowca. Pomocne w tym będą preparaty zawierające olej parafinowy, np. Promanal 60 EC, Floril 019 AL. Można też samodzielnie wykonać 2% roztwór oleju parafinowego.

 Sadzonki z przechowalni Przechowywane rośliny balkonowe tworzą już nowe pędy. Warto to wykorzystać i rozmnożyć m.in. fuksje, lantany, pelargonie, pokrzelice. Sadzonki z 2?3 parami liści umieszczamy w pojemniku wypełnionym torfem z piaskiem lub gotowym podłożem do ukorzeniania i okrywamy folią. Ustawiamy w ciepłym, widnym miejscu i regularnie zraszamy.

 Magnolia To symbol wiosny. Na magnolii gwieździstej widać już nabrzmiałe pąki ? wkrótce zachwycą nas pięknymi bladoróżowymi kwiatami. Obok kwitnącej magnolii nikt nie przejdzie obojętnie! Warto tej wiosny zaprosić ją do ogródka, tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są odmiany długo i obficie kwitnące wiosną, a nawet powtarzające kwitnienie pod koniec lata. Dodatkowo zachęca nas różnorodność kwiatów ? od śnieżnobiałych, przez żółte, lekkoróżowe, do purpurowych. Z ?Działkowca? można dowiedzieć się więcej na temat wymagań tych pięknych roślin, sposobów ich aranżacji z innymi roślinami oraz obejrzeć najpiękniejsze odmiany.

 Efektowny ogród Już teraz warto zaplanować spektakularny kwiatowy efekt na swojej działce. Pomogą w tym rośliny cebulowe i byliny, które sadzimy wiosną ? od marca do maja. Spośród bogactwa ich odmian zwróćmy uwagę na te najbardziej efektowne ? o dużych, często pachnących kwiatach, bądź finezyjnych kolorowych liściach. Jakie to rośliny i gdzie można je kupić? Podpowie ?Moda na sezon? w marcowym wydaniu ?Mojego Ogródka?!

 Przesadzamy doniczkowe Budzące się do życia rośliny warto teraz przesadzić. Sprawdzamy stan korzeni, uschnięte lub nadgniłe ? usuwamy, a bryłę korzeniową rozluźniamy. Na dno nowej doniczki wysypujemy drenaż. Dla większości gatunków jako podłoże stosujemy ziemię dla roślin doniczkowych, kaktusów ? mieszankę piasku i żwiru, storczyków ? keramzyt lub korę sosnową. Wybieramy doniczki o średnicy większej tylko o 2 cm. Wiosenne przesadzanie jest okazją do rozmnożenia niektórych roślin, np. storczyków, co opisuje marcowe wydanie ?Mojego Ogródka?.

 Moda na warzywnik Satysfakcja z własnej pracy, przyjemność delektowania się świeżymi i aromatycznymi warzywami oraz pewność, że zostały zdrowo wyprodukowane, są nieocenione. Coraz więcej osób decyduje się na własną uprawę warzyw i ziół, choćby na niewielkiej powierzchni. To coraz powszechniejsza moda, ale także przejaw rosnącej świadomości ekologicznej. Każdemu, kto chciałby dołączyć do osób ceniących zdrowe plony z własnego ogródka polecamy lekturę marcowego ?Działkowca? ? dowie się od czego zacząć.

 Własna rozsada warzyw Wysiewamy na rozsadę nasiona pomidora, papryki, selera, sałaty, pora, a także warzyw kapustnych ? kalarepy, kalafiora, kapusty głowiastej i brokułu. Musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki termiczne i świetlne. Produkując rozsadę pamiętajmy: jak najwięcej światła i niezbyt wysoka temperatura (15?18°C, dla papryki i pomidora może być wyższa). Temperatura nocą powinna być kilka stopni niższa niż w dzień. Warto wiedzieć, że nasiona różnych warzyw można łatwo zamówić w sklepie wysyłkowym działkowca tel. 22 101 34 34 (www.dzialkowiecsklep.pl)

 Prace w warzywniku Jeśli gleba już nieco obeschła, zaczynamy pierwsze uprawki glebowe. Należy uprzątnąć wszystkie resztki organiczne, które mogą przywabiać szkodniki. Stosujemy nawożenie potasowe i azotowe pod przyszłe uprawy lub nawóz wieloskładnikowy. Jest to też ostatni moment, aby nawieźć glebę dobrze rozłożonym kompostem, jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią. Kompost dajemy pod warzywa, które tego wymagają (seler, ogórek, cebula, por, kapusty późne), w ilości 30?50 kg na 10 m2. Cięższe gleby gliniaste można płytko przekopać (do 15 cm) dla lepszego napowietrzenia i ogrzania. Uprawki wiosenne wykonuje się także na miejscu przeznaczonym pod rozsadnik. Przykrywamy je ciemną folią, aby ziemia szybciej się ogrzała. Zwykłą folią można również przykryć inne grządki. Ogrzanie gleby umożliwia wcześniejsze wysiewy nasion.

 Warzywa wieloletnie Oczyszczamy je z zeschniętych pędów i liści oraz nawozimy nawozami organicznymi albo wieloskładnikowymi mineralnymi.

 Najlepsze pomidory Nie ma to jak pomidory z działki! Najbardziej cenione są te malinowe, a rynek oferuje bogactwo ich odmian ? od olbrzymich, osiągających wagę 60 dag, po drobniutkie, 7 g, w typie cherry, dojrzewające w gronach po kilkanaście sztuk. Warto wiedzieć, że nasiona na rozsadę należy wysiać na początku marca. Zainteresowanych tematem pomidorów malinowych odsyłamy po więcej informacji do marcowego ?Działkowca?.

 Antybiotyki z roślin Niektóre rośliny zawierają związki naturalne o właściwościach podobnych do antybiotyków syntetycznych. Choć mogą działać od nich słabiej, nie wywołują uodpornienia się bakterii. Na przedwiośniu, w okresie gdy w sposób naturalny mamy obniżoną odporność, warto zapoznać się z dobroczynnym działaniem tych roślin, gdyż można z nich korzystać zapobiegawczo, zanim ?dopadnie? nas choroba. Szczegółowo ten temat omawiany jest w marcowym ?Działkowcu?. Warto przeczytać!

 Aby mniej chorowały Niekorzystne warunki wiosną osłabiają rośliny, przez co stają się one bardziej podatne na choroby. Aby temu zapobiec i wzmocnić rośliny, warto stosować różne preparaty ? od tych dostępnych w handlu, po takie, które możemy wyprodukować na działce samodzielnie. Zainteresowanych tematem odsyłamy do ?Mojego Ogródka?.

 Zrazy do szczepienia Początek marca to ostatni termin ścinania zrazów. Odpowiednie są przyrosty roczne na obwodzie korony, długości 40?80 cm. Należy je związać w pęczek, owinąć lekko folią i umieścić w wilgotnej ziemi, w miejscu, gdzie nie dociera słońce, aby nie wyschły i nie rozwinęły się przedwcześnie. Będą potrzebne za miesiąc.

 Owocowe do ogrodu Owoce z własnego ogródka to wielka przyjemność i to nie tylko dla dzieci. Na wyciągnięcie ręki mamy świeżą, nieskażoną, smaczną i pachnącą żywność. To dobry powód, aby tej wiosny posadzić w ogródku choćby kilka drzew i krzewów owocowych. Tanie, sprawdzone amatorskie odmiany gatunków znanych (jak jabłoń, wiśnia, grusza, porzeczka, brzoskwinia, morela, agrest), jak i mniej znanych (np. mini kiwi, jagoda kamczacka, pigwa, jeżyna, jagoda goji), można zamówić w sklepie wysyłkowym na www.dzialkowiecsklep.pl. tel. 22 101 34 34. Pamiętajmy, że kupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić i obficie podlać. Niektóre zaowocują już w tym sezonie!

 Na rusztowania Po przycięciu rozkładamy na rusztowaniach i przywiązujemy pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej. W późniejszym terminie większe jest prawdopodobieństwo wyłamania części silnie nabrzmiałych pąków.

 Truskawkowe grządki Po obeschnięciu gleby truskawki i poziomki oczyszczamy ze starych liści, usuwamy chwasty, rośliny 2?3-letnie zasilamy małą dawką nawozów azotowych, glebę płytko spulchniamy. Jeśli chcemy o kilka dni przyspieszyć kwitnienie i zbiór owoców grządkę przykrywamy włókniną, ale należy ją zdejmować na dzień w czasie kwitnienia roślin, aby umożliwić owadom zapylenie kwiatów.

 Pierwsze opryski Przed rozpoczęciem wegetacji warto drzewa i krzewy owocowe opryskać Miedzianem 50 WP, który skutecznie ogranicza występowanie chorób bakteryjnych i grzybowych. Na początku miesiąca niezwłocznie opryskujemy brzoskwinie i nektaryny Syllitem 65 WP, w stężeniu 0,5 %, przeciw kędzierzawości liści.

 Kwieciaki Są aktywne w okresie pękania pąków kwiatowych, w słoneczne i ciepłe dni przy temperaturze ponad 8oC. Są szkodliwe tylko w lata słabego kwitnienia. Uszkodzone pąki kwiatowe wraz ze znajdującymi się wewnątrz larwami należy zrywać i niszczyć aby nie dopuścić do dalszego rozwoju szkodnika.

 Torbiel śliw Jeżeli w poprzednim roku śliwki uszkodzone były przez grzyb powodujący chorobę należy w fazie nabrzmiewania i pękania pąków zastosować opryskiwanie drzew Syllitem 65 WP. Pierwsze symptomy choroby widoczne są na zawiązkach owoców po 3?4 tygodniach od kwitnienia. Porażone owoce są nadmiernie wyrośnięte, wydłużone, bez pestki, żółtozielone z woskowym nalotem, łykowate i niesmaczne. Większość z nich gnije i opada. W okresie bezlistnym należy usuwać pozostające na drzewach zmumifikowane owoce (torbiele), w których znajdują się zarodniki grzyba ? źródło choroby wiosną.

  Wasze Eko rady Redakcja ?Działkowca? zaprasza wszystkich działkowców do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z ekouprawą roślin. Napiszcie, od czego zaczynaliście i na jakim etapie jesteście teraz, z czym mieliście najwięcej problemów, a co ?przyszło łatwo". Jakie są Wasze plany związane z ekodziałką? Co poradzilibyście osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z ekologią? Przysyłajcie własne przykłady ekologicznych rozwiązań. Opublikujemy je na łamach miesięcznika ?Działkowiec? i nagrodzimy pięknymi roślinami z naszego sklepu (www.dzialkowiecsklep.pl). Czekamy na Wasze listy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Redakcja ?Działkowca?

? Dieta na stawy Bolące stawy są poważnym problemem. Mogą skutkować ograniczeniem ruchu i czynności, które wykonujemy na co dzień. Aby poprawić jakość życia przy tego typu schorzeniach warto zastosować odpowiednią dietę. Jaką? ? Odpowiedź w marcowym ?Moim Ogródku?.

Podziel się
(0 Głosy)

Administrator